ZÁMEK


Zámek patří k dominantám našeho města. Problém chátrání této historické památky spočívá v nereálných a iluzorních představách o jeho využití a chybějící koncepci účelu a oprav. Mnoha městům i menším obcím po celé zemi se daří podobné areály využívat a vracet jim původní tvář. Přivést takovou stavbu zpět k životu má obvykle dva společné prvky. Prvním je neziskové komunitní využití, jako jsou prostory pro muzea, reprezentaci města, místa pro sdružení a spolky, kde vykonávají svou činnost. Druhým prvkem je postupná oprava po malých krocích. Úspěšné řešení vychází z toho, že se zprovozní vždy určitá část stavby. Podle získaných a uvolněných prostředků obce se pak opravují další části.

Funguje to tak i v menších obcích. Je potřeba opustit zcela zcestnou ideu, že se podaří získat celou částku na opravu a zprovoznit zámek jako celek. Zpřístupnění věže jako rozhledny bylo z hlediska koncepce postupných kroků správným rozhodnutím. Je však nutné naplánovat další dílčí etapy rekonstrukce a pokračovat podle nich.

Z tohoto pohledu je nutno zajistit v objektu inženýrské sítě a začít zprovozňovat pravé křídlo, které je díky opravenému schodišti ve věži již přístupné a využitelné.


STÁLÁ EXPOZICE O HISTORII MĚSTA

Kam vzít děti, přátele, známé a návštěvy, když jim chceme představit bohatou historii našeho města? Břeclavi dlouhodobě chybí stálá expozice popisující historické milníky, události, popřípadě významné osobnosti. Působí zde desítky let i řada spolků, které mají také svou bohatou a zajímavou historii. Ale kde jinde, než právě na výstavě můžete vidět, jak například vypadal původní břeclavský hrad, střežící přístup na Moravu, představit Břeclav jako historický dopravní uzel, připomenout si naše předky, kteří stáli na hranicích s puškou v ruce, nebo upozornit na úspěchy našich sportovců.

Uvedená expozice může pomoci i učitelům objasnit svým žákům významné historické události a to, jak se promítly do konkrétních životů obyvatel Břeclavi.