ÚZEMNÍ PLÁN

Řešení neutěšené dopravní situace úzce souvisí také s územním plánem (ÚP) - zásadním dokumentem, který rozhoduje o rozvoji našeho města na několik desítek let dopředu. Iniciovali jsme v roce 2016 referendum proti výstavbě dalších nákupních center ve městě, protože zhoršují průjezdnost městem. Již v roce 2017 jsme prostřednictvím občanské iniciativy Břeclavská zácpa při projednávání nového územního plánu upozornili na riziko vzniku nových nákupních zón bez vazby na plánovaný obchvat.

Jednalo se především o lokalitu za Penny marketem (tzv. Zámecké louky) a na místě bývalé Tranzy (lokalita Cukrovar je řešena architektonickou soutěží, která zde obchodní zóny vyloučila). V nově schváleném ÚP jsou tyto pozemky zařazeny do ploch S = plochy smíšené obytné s uvedením omezení zastavěné plochy budovami obchodního prodeje o rozloze do 1500 m2 (velikost dnešní Billy). Bohužel je toto omezení uvedeno jen v přípustném využití, a nikoliv nepřípustném textové části ÚP. Ono kritérium zastavěnosti není tedy pro investora limitující, resp. se dá obejít.

Po schválení změny č.1 je také část stávajícího výrobního areálu ve Staré Břeclavi mezi čerpacími stanicemi změněna na plochu komerční bez omezení zastavěné plochy budovami obchodního prodeje, tzn, že by zde mohla vyrůst např. další velkoprodejna.

Proti této ploše má zájem o změnu územního plánu developer pro výstavbu Kauflandu. Změnu, i díky naší iniciativě, podmínilo zastupitelstvo vyhovující dopravní studií pro celou lokalitu. Samotná realizace těchto opatření je však zatím otázkou - časovou i investiční.

Často si zastupitelé neuvědomují, že jakákoliv úprava využití ploch v ÚP směrem k vyšší obvyklé ceně se prakticky nedá z vůle města napravit, protože hrozí nebezpečí náhrady škody vlastníkům pozemků. I z tohoto důvodu je potřeba při povolování změn postupovat velmi obezřetně.

Chceme již ve fázi povolování změn územního plánu tyto souvislosti hlídat a chránit tak rozvoj města proti neuváženým investičním záměrům.